Samtec, Inc. MTLW-114-05-G-S-185
MTLW-114-05-G-S-185 picture photo
Mfg. Part Number
MTLW-114-05-G-S-185
Brief Description
CONN HEADER 14POS 1.00" SGL GOLD
Datasheet Download
MTLW-114-05-G-S-185.pdf
Availability of MTLW-114-05-G-S-185
QUANTITY
MTLW-114-05-G-S-185 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTLW-114-05-G-S-185
Internal Part NumberEIS-MTLW-114-05-G-S-185
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.185" (4.70mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTLW-114-05-G-S-185
Related LinksMTLW-114-, MTLW-114-05-G-S-185 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTLW-114-05-G-S-185 Details Description
Related parts for MTLW-114-05-G-S-185
IGBT 1200V 78A 350W SUPER247 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 4 1/2DIG W/LED DVR 32LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7S 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO216 datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf