| Internal Part Number | EIS-MTMM-103-03-S-S-150 | |
| Featured Product | Hi Reliability, Rugged Tiger Eye System | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | FleXYZ™ MTMM | |
| Packaging | Tube | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 3 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Contact Mating Length | 0.150" (3.81mm) | |