Samtec, Inc. MTMM-104-11-G-S-295
MTMM-104-11-G-S-295 picture photo
Mfg. Part Number
MTMM-104-11-G-S-295
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 4POS 2MM SGL GOLD
Datasheet Download
MTMM-104-11-G-S-295.pdf
Availability of MTMM-104-11-G-S-295
QUANTITY
MTMM-104-11-G-S-295 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTMM-104-11-G-S-295
Internal Part NumberEIS-MTMM-104-11-G-S-295
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi Reliability, Rugged Tiger Eye System
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFleXYZ™ MTMM
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.295" (7.49mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTMM-104-11-G-S-295
Related LinksMTMM-104-, MTMM-104-11-G-S-295 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTMM-104-11-G-S-295 Details Description
Related parts for MTMM-104-11-G-S-295
LCD MOD GRAPH 160X160 TRNSF STN datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMZ12002 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC QUAD-SERIAL LOW VOLTAGE CONFI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 450MA 660 MOHM datasheet.pdf