Samtec, Inc. MTMM-114-14-S-S-535
MTMM-114-14-S-S-535 picture photo
Mfg. Part Number
MTMM-114-14-S-S-535
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER GOLD 14POS VERT PCB
Datasheet Download
MTMM-114-14-S-S-535.pdf
Availability of MTMM-114-14-S-S-535
QUANTITY
MTMM-114-14-S-S-535 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTMM-114-14-S-S-535
Internal Part NumberEIS-MTMM-114-14-S-S-535
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHi Reliability, Rugged Tiger Eye System
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFleXYZ™ MTMM
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.535" (13.59mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTMM-114-14-S-S-535
Related LinksMTMM-114-, MTMM-114-14-S-S-535 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTMM-114-14-S-S-535 Details Description
Related parts for MTMM-114-14-S-S-535
RES 1.62K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.4A 120 MOHM datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf