Samtec, Inc. MTSW-102-07-T-S-130-RA
MTSW-102-07-T-S-130-RA picture photo
Mfg. Part Number
MTSW-102-07-T-S-130-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2 POS 2.54MM TH
Datasheet Download
MTSW-102-07-T-S-130-RA.pdf
Availability of MTSW-102-07-T-S-130-RA
QUANTITY
MTSW-102-07-T-S-130-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of MTSW-102-07-T-S-130-RA
Internal Part NumberEIS-MTSW-102-07-T-S-130-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, MTSW
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTSW-102-07-T-S-130-RA
Related LinksMTSW-102-07, MTSW-102-07-T-S-130-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTSW-102-07-T-S-130-RA Details Description
Related parts for MTSW-102-07-T-S-130-RA
CONN RECEPT 120POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 96POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
LED AC WARM WHIT 3000K LINEAR datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 30UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf