| Internal Part Number | EIS-MTSW-103-08-T-S-300-002 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | Flex Stack, MTSW | |
| Packaging | Tube | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 3 | |
| Number of Positions Loaded | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Contact Mating Length | 0.300" (7.62mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Tin | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MTSW-103-08-T-S-300-002 | |
| Related Links | MTSW-103-08, MTSW-103-08-T-S-300-002 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor | |
 | 15-38-8038 | CONN CIC FFC RCPT 3POS 2.54MM | datasheet.pdf | |