Samtec, Inc. MTSW-106-23-G-S-240
MTSW-106-23-G-S-240 picture photo
Mfg. Part Number
MTSW-106-23-G-S-240
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS .100" TH GOLD
Datasheet Download
MTSW-106-23-G-S-240.pdf
Availability of MTSW-106-23-G-S-240
QUANTITY
MTSW-106-23-G-S-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTSW-106-23-G-S-240
Internal Part NumberEIS-MTSW-106-23-G-S-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, MTSW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTSW-106-23-G-S-240
Related LinksMTSW-106-, MTSW-106-23-G-S-240 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTSW-106-23-G-S-240 Details Description
Related parts for MTSW-106-23-G-S-240
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G 20MA datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 2:1 SC70-6 datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO N PLUG datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
BCZ 3.81/20/180ZE SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf