Samtec, Inc. MTSW-106-23-G-S-240
MTSW-106-23-G-S-240 picture photo
Mfg. Part Number
MTSW-106-23-G-S-240
Brief Description
CONN HEADER 6POS .100" TH GOLD
Datasheet Download
MTSW-106-23-G-S-240.pdf
Availability of MTSW-106-23-G-S-240
QUANTITY
MTSW-106-23-G-S-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTSW-106-23-G-S-240
Internal Part NumberEIS-MTSW-106-23-G-S-240
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTSW-106-23-G-S-240
Related LinksMTSW-106-, MTSW-106-23-G-S-240 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTSW-106-23-G-S-240 Details Description
Related parts for MTSW-106-23-G-S-240
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
USB 2.0 SERIAL ADAPTER 4 PORT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf