Samtec, Inc. MTSW-110-10-T-S-270-RA
MTSW-110-10-T-S-270-RA picture photo
Mfg. Part Number
MTSW-110-10-T-S-270-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER RT/A 10POS .100 TIN
Datasheet Download
MTSW-110-10-T-S-270-RA.pdf
Availability of MTSW-110-10-T-S-270-RA
QUANTITY
MTSW-110-10-T-S-270-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of MTSW-110-10-T-S-270-RA
Internal Part NumberEIS-MTSW-110-10-T-S-270-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, MTSW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.270" (6.86mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTSW-110-10-T-S-270-RA
Related LinksMTSW-110-10, MTSW-110-10-T-S-270-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTSW-110-10-T-S-270-RA Details Description
Related parts for MTSW-110-10-T-S-270-RA
IC CTRL/REG PWM SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IC MONITOR TXRX OPTICAL 25-BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC PWR MGMT 8 LDO 48VQFN datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR FLAT BLACK 0805 datasheet.pdf
NSA 2GB MEM WINDOWS EMB ENG datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.72A 42.5 MOHM datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH DUAL SPST 14DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf