Samtec, Inc. MTSW-118-07-T-S-130-RA
MTSW-118-07-T-S-130-RA picture photo
Mfg. Part Number
MTSW-118-07-T-S-130-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 18POS .100" TH
Datasheet Download
MTSW-118-07-T-S-130-RA.pdf
Availability of MTSW-118-07-T-S-130-RA
QUANTITY
MTSW-118-07-T-S-130-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of MTSW-118-07-T-S-130-RA
Internal Part NumberEIS-MTSW-118-07-T-S-130-RA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, MTSW
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTSW-118-07-T-S-130-RA
Related LinksMTSW-118-07, MTSW-118-07-T-S-130-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTSW-118-07-T-S-130-RA Details Description
Related parts for MTSW-118-07-T-S-130-RA
RELAY SSR 240VAC 8A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN BOX datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf