Murata Electronics North America MTU2S2405MC-R
MTU2S2405MC-R picture photo
Mfg. Part Number
MTU2S2405MC-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 2W
Datasheet Download
MTU2S2405MC-R.pdf
Availability of MTU2S2405MC-R
QUANTITY
MTU2S2405MC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MTU2S2405MC-R
Internal Part NumberEIS-MTU2S2405MC-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMTU2 Series Isolated 2 W Single- and Dual-Output SM DC/DC Converters
Standard Package400
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMTU2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.33" L x 0.32" W x 0.34" H (8.4mm x 8.2mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTU2S2405MC-R
Related LinksMTU2S2, MTU2S2405MC-R Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MTU2S2405MC-R Details Description
Related parts for MTU2S2405MC-R
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 60V datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 24V 4A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf