Rohm Semiconductor MTZJT-777.5A
MTZJT-777.5A picture photo
Mfg. Part Number
MTZJT-777.5A
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW MSD
Datasheet Download
MTZJT-777.5A.pdf
Availability of MTZJT-777.5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MTZJT-777.5A Order Process
Ship out your order
Specifications of MTZJT-777.5A
Internal Part NumberEIS-MTZJT-777.5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Sep/2012
Multiple Devices 05/Aug/2014
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±3%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AG, DO-34, Axial
Supplier Device PackageMSD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTZJT-777.5A
Related LinksMTZJT-, MTZJT-777.5A Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MTZJT-777.5A Details Description
Related parts for MTZJT-777.5A
LED GREEN/ORG CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 150A datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 M20 datasheet.pdf
SR BTS FT 8 ASY P datasheet.pdf
LED LM561B WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
762 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf
240V DELTA 3-POLE SPD WITH REMOT datasheet.pdf