3M MU10-10FLK
MU10-10FLK picture photo
Mfg. Part Number
MU10-10FLK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
CONN L/FORK UNINSUL 12-10AWG #10
Datasheet Download
MU10-10FLK.pdf
Availability of MU10-10FLK
QUANTITY
MU10-10FLK Order Process
Ship out your order
Specifications of MU10-10FLK
Internal Part NumberEIS-MU10-10FLK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileScotchlok Terminals Training
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeSpring, Snap
Stud/Tab Size10 Stud
Width - Outer Edges0.320" (8.13mm)
Length - Overall0.730" (18.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge10-12 AWG
InsulationNon-Insulated
FeaturesButted Seam
Color-
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper, ETP
Insulation Diameter-
Material - Insulation-
Length - Ring Center to Termination0.280" (7.11mm)
Length - Termination0.250" (6.35mm)
Tongue Inside Opening-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MU10-10FLK
Related LinksMU10-, MU10-10FLK Datasheet, 3M Distributor
MU10-10FLK Details Description
Related parts for MU10-10FLK
DIODE SCHOTTKY 10V 1A POWERMITE datasheet.pdf
ADAPTER EXTENDED TIP BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 320MW SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
LAMP MAG 3 DIOPT 110V 220V LEDS datasheet.pdf
RES 93.6 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSEHOLDER PVC INSULATION BOOT datasheet.pdf
FIXED IND 450NH 17A 3.4 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER X 50G 16QFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf