3M MU14-250DFHT/FLAGK
MU14-250DFHT/FLAGK picture photo
Mfg. Part Number
MU14-250DFHT/FLAGK
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
MU14-250DFHT/FLAGK.pdf
Availability of MU14-250DFHT/FLAGK
QUANTITY
MU14-250DFHT/FLAGK Order Process
Ship out your order
Specifications of MU14-250DFHT/FLAGK
Internal Part NumberEIS-MU14-250DFHT/FLAGK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesScotchlok™
PackagingBulk
Terminal TypeAngled - 90°, Flag
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall-
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam, High Temperature
Color-
Contact MaterialSteel
Contact FinishNickel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MU14-250DFHT/FLAGK
Related LinksMU14-250D, MU14-250DFHT/FLAGK Datasheet, 3M Distributor
MU14-250DFHT/FLAGK Details Description
Related parts for MU14-250DFHT/FLAGK
LABEL POLY WHITE .60" X .20" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
RES MO 3W 47 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
HSD BACKPLANE 5R 10C SHIELD ADV datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf