Bourns Inc. MU3261-101Y
MU3261-101Y picture photo
Mfg. Part Number
MU3261-101Y
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
BEAD FERRITE 100 OHM 500MA 3216
Datasheet Download
MU3261-101Y.pdf
Availability of MU3261-101Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MU3261-101Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MU3261-101Y
Internal Part NumberEIS-MU3261-101Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationM(U,Z)3261 Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLMG,MU,MZ Series May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMU
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency100 Ohm @ 100MHz
Current Rating500mA
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.051" (1.30mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MU3261-101Y
Related LinksMU326, MU3261-101Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MU3261-101Y Details Description
Related parts for MU3261-101Y
RES SMD 5.9M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DOOR ECONOGLAS 19" LOCKING datasheet.pdf
TERM RING NYL 12-10AWG 3/8 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V C0G 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf