Bourns Inc. MU3261-601Y
MU3261-601Y picture photo
Mfg. Part Number
MU3261-601Y
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
BEAD FERRITE 600 OHM 200MA 3216
Datasheet Download
MU3261-601Y.pdf
Availability of MU3261-601Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MU3261-601Y Order Process
Ship out your order
Specifications of MU3261-601Y
Internal Part NumberEIS-MU3261-601Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMG,MU,MZ Series May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesMU
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency600 Ohm @ 100MHz
Current Rating200mA
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.051" (1.30mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MU3261-601Y
Related LinksMU326, MU3261-601Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MU3261-601Y Details Description
Related parts for MU3261-601Y
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO218AB datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 16 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf