GeneSiC Semiconductor MUR10020CT
MUR10020CT picture photo
Mfg. Part Number
MUR10020CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 200V 100A 2TOWER
Datasheet Download
MUR10020CT.pdf
Availability of MUR10020CT
QUANTITY
MUR10020CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR10020CT
Internal Part NumberEIS-MUR10020CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 50A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUR10020CT
Related LinksMUR10, MUR10020CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MUR10020CT Details Description
Related parts for MUR10020CT
EVALUATION BOARD FOR IXDD404 DVR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC FPGA 52 I/O 81UCSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 8CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf