GeneSiC Semiconductor MUR10040CTR
MUR10040CTR picture photo
Mfg. Part Number
MUR10040CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 400V 100A 2TOWER
Datasheet Download
MUR10040CTR.pdf
Availability of MUR10040CTR
QUANTITY
MUR10040CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR10040CTR
Internal Part NumberEIS-MUR10040CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 50A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUR10040CTR
Related LinksMUR10, MUR10040CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MUR10040CTR Details Description
Related parts for MUR10040CTR
DIODE ZENER 130V 50W DO5 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 12V +/-12V 125W datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1MSPS 2CH 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H GOLD datasheet.pdf
TERMINATION KIT ST/SC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
DESLDRNG IRON 120W W/WDH40 STND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf