GeneSiC Semiconductor MUR30005CT
MUR30005CT picture photo
Mfg. Part Number
MUR30005CT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 50V 300A 2TOWER
Datasheet Download
MUR30005CT.pdf
Availability of MUR30005CT
QUANTITY
MUR30005CT Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR30005CT
Internal Part NumberEIS-MUR30005CT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUR30005CT
Related LinksMUR30, MUR30005CT Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MUR30005CT Details Description
Related parts for MUR30005CT
GROMMET 0.187" RUBBER BLACK datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf