GeneSiC Semiconductor MUR30040CTR
MUR30040CTR picture photo
Mfg. Part Number
MUR30040CTR
Brief Description
DIODE MODULE 400V 300A 2TOWER
Datasheet Download
MUR30040CTR.pdf
Availability of MUR30040CTR
QUANTITY
MUR30040CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR30040CTR
Internal Part NumberEIS-MUR30040CTR
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V