GeneSiC Semiconductor MUR30060CTR
MUR30060CTR picture photo
Mfg. Part Number
MUR30060CTR
Brief Description
DIODE MODULE 600V 300A 2TOWER
Datasheet Download
MUR30060CTR.pdf
Availability of MUR30060CTR
QUANTITY
MUR30060CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR30060CTR
Internal Part NumberEIS-MUR30060CTR
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)300A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUR30060CTR
Related LinksMUR30, MUR30060CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MUR30060CTR Details Description
Related parts for MUR30060CTR
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V TO92-3 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf