GeneSiC Semiconductor MUR40010CTR
MUR40010CTR picture photo
Mfg. Part Number
MUR40010CTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 100V 400A 2TOWER
Datasheet Download
MUR40010CTR.pdf
Availability of MUR40010CTR
QUANTITY
MUR40010CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MUR40010CTR
Internal Part NumberEIS-MUR40010CTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 125A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTwin Tower
Supplier Device PackageTwin Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MUR40010CTR
Related LinksMUR40, MUR40010CTR Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MUR40010CTR Details Description
Related parts for MUR40010CTR
RES 250 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT PCMCIA ADAPTER CARD/PC BOARD datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ RRO 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 960 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf