GeneSiC Semiconductor MURF20005
MURF20005 picture photo
Mfg. Part Number
MURF20005
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 50V 200A TO244
Datasheet Download
MURF20005.pdf
Availability of MURF20005
QUANTITY
MURF20005 Order Process
Ship out your order
Specifications of MURF20005
Internal Part NumberEIS-MURF20005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 50V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MURF20005
Related LinksMURF, MURF20005 Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MURF20005 Details Description
Related parts for MURF20005
CONN TERM BLOCK PCB 46POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 15MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.3A 316 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 3.7UH T38 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 850MA 280 MOHM datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf