| Internal Part Number | EIS-MV036F240M005-CB | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | VI Chip® VTM® | |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down | |
| Outputs and Type | 1, Isolated | |
| Power - Output | 120W | |
| Voltage - Output | 24V | |
| Current - Output | 5A | |
| Voltage - Input | 26 V ~ 50 V | |
| Regulator Topology | Buck | |
| Frequency - Switching | 3MHz | |
| Board Type | Fully Populated | |
| Supplied Contents | Board | |
| Utilized IC / Part | MV036F240M005 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MV036F240M005-CB | |
| Related Links | MV036F24, MV036F240M005-CB Datasheet, Vicor Corporation Distributor | |
 | 0034.5135 | FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG | datasheet.pdf | |