Fairchild Semiconductor MV6400AYR
MV6400AYR picture photo
Mfg. Part Number
MV6400AYR
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN DIFFUSED 2SMD
Datasheet Download
MV6400AYR.pdf
Availability of MV6400AYR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MV6400AYR Order Process
Ship out your order
Specifications of MV6400AYR
Internal Part NumberEIS-MV6400AYR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating3mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 1.75mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test10mA
Viewing Angle50°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant-
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / Case2-SMD, Yoke Bend
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension2.20mm L x 2.10mm W
Height (Max)2.92mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MV6400AYR
Related LinksMV64, MV6400AYR Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
MV6400AYR Details Description
Related parts for MV6400AYR
IC FPGA 440 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA 183/083 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 5KV R7 DISK datasheet.pdf
RES 83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 400K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 2A TO220 datasheet.pdf