United Chemi-Con MVA63VCR47RMD55TP
MVA63VCR47RMD55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVA63VCR47RMD55TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
MVA63VCR47RMD55TP.pdf
Availability of MVA63VCR47RMD55TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVA63VCR47RMD55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVA63VCR47RMD55TP
Internal Part NumberEIS-MVA63VCR47RMD55TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)423.191 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)