United Chemi-Con MVA63VCR47RMD55TP
MVA63VCR47RMD55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVA63VCR47RMD55TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
MVA63VCR47RMD55TP.pdf
Availability of MVA63VCR47RMD55TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVA63VCR47RMD55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVA63VCR47RMD55TP
Internal Part NumberEIS-MVA63VCR47RMD55TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)423.191 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVA63VCR47RMD55TP
Related LinksMVA63VCR, MVA63VCR47RMD55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVA63VCR47RMD55TP Details Description
Related parts for MVA63VCR47RMD55TP
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN SKT 100POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 6MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf