United Chemi-Con MVA63VE331ML17TR
MVA63VE331ML17TR picture photo
Mfg. Part Number
MVA63VE331ML17TR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
MVA63VE331ML17TR.pdf
Availability of MVA63VE331ML17TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVA63VE331ML17TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVA63VE331ML17TR
Internal Part NumberEIS-MVA63VE331ML17TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVA
PackagingTray
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)703 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVA63VE331ML17TR
Related LinksMVA63VE3, MVA63VE331ML17TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVA63VE331ML17TR Details Description
Related parts for MVA63VE331ML17TR
REG 12V 2A HORZ HZ HT 12-SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN D-SUB FEMALE 9POS datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf