Murata Electronics North America MVAC250-24AFT
MVAC250-24AFT picture photo
Mfg. Part Number
MVAC250-24AFT
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 170W
Datasheet Download
MVAC250-24AFT.pdf
Availability of MVAC250-24AFT
QUANTITY
MVAC250-24AFT Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAC250-24AFT
Internal Part NumberEIS-MVAC250-24AFT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Frame, Low Power Front End AC-DC Power Supplies
Featured ProductMVAC250 Series
Standard Package18
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMVAC250
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.4A
Power (Watts)170W (250W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCB, CE, cURus, VDE
Power (Watts) - Max170W (250 Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAC250-24AFT
Related LinksMVAC25, MVAC250-24AFT Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MVAC250-24AFT Details Description
Related parts for MVAC250-24AFT
TRANSCEIVER/REGISTER 24SOIC datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 240UDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 70K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 14UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf