Murata Electronics North America MVAC250-48AFD
MVAC250-48AFD picture photo
Mfg. Part Number
MVAC250-48AFD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 50V 12V 5V 170W
Datasheet Download
MVAC250-48AFD.pdf
Availability of MVAC250-48AFD
QUANTITY
MVAC250-48AFD Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAC250-48AFD
Internal Part NumberEIS-MVAC250-48AFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Frame, Low Power Front End AC-DC Power Supplies
Featured ProductMVAC250 Series
Standard Package18
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMVAC250
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 150V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 35V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.2A, 1A, 2A
Power (Watts)170W (250W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency93%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CCC, CE, cURus, VDE
Power (Watts) - Max260W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAC250-48AFD
Related LinksMVAC25, MVAC250-48AFD Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MVAC250-48AFD Details Description
Related parts for MVAC250-48AFD
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
60737A102 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
M8 SCREW PLUG WITH FIXING BAND datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf