Murata Electronics North America MVAD040-48
MVAD040-48 picture photo
Mfg. Part Number
MVAD040-48
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 40W
Datasheet Download
MVAD040-48.pdf
Availability of MVAD040-48
QUANTITY
MVAD040-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAD040-48
Internal Part NumberEIS-MVAD040-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Frame, Low Power Front End AC-DC Power Supplies
Featured ProductMVAD040 and MVAD065 Low-Power AC/DC Power-Supply Converters
3D ModelMVAD040-24-48.stp
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMVAD040
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)840mA
Power (Watts)40W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.18" H (101.6mm x 50.8mm x 30.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, VDE
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAD040-48
Related LinksMVAD0, MVAD040-48 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MVAD040-48 Details Description
Related parts for MVAD040-48
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 50ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 7.32M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
EMULATION POD FOR IECUBE2 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 300MA 480 MOHM datasheet.pdf