Murata Electronics North America MVAD065-05
MVAD065-05 picture photo
Mfg. Part Number
MVAD065-05
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 55W
Datasheet Download
MVAD065-05.pdf
Availability of MVAD065-05
QUANTITY
MVAD065-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAD065-05
Internal Part NumberEIS-MVAD065-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMVAD065
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)11A
Power (Watts)65W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4.0kV (4000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE, cURus, VDE
Power (Watts) - Max55W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAD065-05
Related LinksMVAD0, MVAD065-05 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MVAD065-05 Details Description
Related parts for MVAD065-05
IC MPU/RESET CIRC 2.19V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 4.5V datasheet.pdf
RES 196K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 9POS SKT datasheet.pdf
SFP+ENHANCED1X4CAGEASSY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
680UF 450V 35X60MM 85C 15000H datasheet.pdf