United Chemi-Con MVE16VC221MF80TP
MVE16VC221MF80TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE16VC221MF80TP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MVE16VC221MF80TP.pdf
Availability of MVE16VC221MF80TP
QUANTITY
MVE16VC221MF80TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE16VC221MF80TP
Internal Part NumberEIS-MVE16VC221MF80TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.11 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE16VC221MF80TP
Related LinksMVE16VC2, MVE16VC221MF80TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE16VC221MF80TP Details Description
Related parts for MVE16VC221MF80TP
TERM BLK 35 DEGREE 21POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC CRYPTO 4.5KB SWI 8UDFN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf