United Chemi-Con MVE16VC33RMF55TP
MVE16VC33RMF55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE16VC33RMF55TP
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MVE16VC33RMF55TP.pdf
Availability of MVE16VC33RMF55TP
QUANTITY
MVE16VC33RMF55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE16VC33RMF55TP
Internal Part NumberEIS-MVE16VC33RMF55TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.045 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE16VC33RMF55TP
Related LinksMVE16VC3, MVE16VC33RMF55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE16VC33RMF55TP Details Description
Related parts for MVE16VC33RMF55TP
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 50POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RECT BRIDGE HALF 1200V PWS-E1 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf