United Chemi-Con MVE16VC47RMF55TP
MVE16VC47RMF55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE16VC47RMF55TP
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MVE16VC47RMF55TP.pdf
Availability of MVE16VC47RMF55TP
QUANTITY
MVE16VC47RMF55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE16VC47RMF55TP
Internal Part NumberEIS-MVE16VC47RMF55TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.053 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE16VC47RMF55TP
Related LinksMVE16VC4, MVE16VC47RMF55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE16VC47RMF55TP Details Description
Related parts for MVE16VC47RMF55TP
CONN HEADER 24POS 2MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO277A datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf