United Chemi-Con MVE16VE332ML22TR
MVE16VE332ML22TR picture photo
Mfg. Part Number
MVE16VE332ML22TR
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
MVE16VE332ML22TR.pdf
Availability of MVE16VE332ML22TR
QUANTITY
MVE16VE332ML22TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE16VE332ML22TR
Internal Part NumberEIS-MVE16VE332ML22TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingTray
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)171 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE16VE332ML22TR
Related LinksMVE16VE3, MVE16VE332ML22TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE16VE332ML22TR Details Description
Related parts for MVE16VE332ML22TR
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BLADE POZIDRIV SZ0 datasheet.pdf
IC USB POWER SWITCH 8MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 512K X 8 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
250 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
IC DISPLAYPORT TO VGA 40HVQFN datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf