United Chemi-Con MVE25VC22RMF55TP
MVE25VC22RMF55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE25VC22RMF55TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
MVE25VC22RMF55TP.pdf
Availability of MVE25VC22RMF55TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVE25VC22RMF55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE25VC22RMF55TP
Internal Part NumberEIS-MVE25VC22RMF55TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.055 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current44mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE25VC22RMF55TP
Related LinksMVE25VC2, MVE25VC22RMF55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE25VC22RMF55TP Details Description
Related parts for MVE25VC22RMF55TP
INLET RING F/RH63M IMPELLER SER datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
HS DOCK FIXED CONN 4.74CL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 70A DO5 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 5.4NS 144TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 735V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
ATTENUATOR 9 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf