United Chemi-Con MVE25VC471MJ10TP
MVE25VC471MJ10TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE25VC471MJ10TP
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
MVE25VC471MJ10TP.pdf
Availability of MVE25VC471MJ10TP
QUANTITY
MVE25VC471MJ10TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE25VC471MJ10TP
Internal Part NumberEIS-MVE25VC471MJ10TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)635 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE25VC471MJ10TP
Related LinksMVE25VC4, MVE25VC471MJ10TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE25VC471MJ10TP Details Description
Related parts for MVE25VC471MJ10TP
POLYSWITCH PTC RESET 0.145A CHIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 400MA 120 MOHM datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE VHF NMO WHITE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V 20% X5R 0805 datasheet.pdf