United Chemi-Con MVE25VC47RMF55TP
MVE25VC47RMF55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVE25VC47RMF55TP
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
MVE25VC47RMF55TP.pdf
Availability of MVE25VC47RMF55TP
QUANTITY
MVE25VC47RMF55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE25VC47RMF55TP
Internal Part NumberEIS-MVE25VC47RMF55TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.643 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE25VC47RMF55TP
Related LinksMVE25VC4, MVE25VC47RMF55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE25VC47RMF55TP Details Description
Related parts for MVE25VC47RMF55TP
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR ILLUM ALT RECT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf