United Chemi-Con MVE6.3VE682ML22TR
MVE6.3VE682ML22TR picture photo
Mfg. Part Number
MVE6.3VE682ML22TR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
MVE6.3VE682ML22TR.pdf
Availability of MVE6.3VE682ML22TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVE6.3VE682ML22TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE6.3VE682ML22TR
Internal Part NumberEIS-MVE6.3VE682ML22TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVE
PackagingTray
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)117 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE6.3VE682ML22TR
Related LinksMVE6.3VE, MVE6.3VE682ML22TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE6.3VE682ML22TR Details Description
Related parts for MVE6.3VE682ML22TR
CAP CER 910PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A W-PAK datasheet.pdf
RES KIT 1K-9.76K 1/10W 1920PCS datasheet.pdf
CAP CER 500PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.5A SOT89 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 PG29 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 320MA 200 MOHM datasheet.pdf