United Chemi-Con MVE63VE331ML17TR
MVE63VE331ML17TR picture photo
Mfg. Part Number
MVE63VE331ML17TR
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
MVE63VE331ML17TR.pdf
Availability of MVE63VE331ML17TR
QUANTITY
MVE63VE331ML17TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MVE63VE331ML17TR
Internal Part NumberEIS-MVE63VE331ML17TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesMVE
PackagingTray
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)703 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVE63VE331ML17TR
Related LinksMVE63VE3, MVE63VE331ML17TR Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVE63VE331ML17TR Details Description
Related parts for MVE63VE331ML17TR
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2413 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 32.5X32.5X9.5MM NO TIM datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
R/A HDR PWRBLADE datasheet.pdf
33UF 400V 16X25 datasheet.pdf