United Chemi-Con MVH100VC47RMK14TP
MVH100VC47RMK14TP picture photo
Mfg. Part Number
MVH100VC47RMK14TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
MVH100VC47RMK14TP.pdf
Availability of MVH100VC47RMK14TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVH100VC47RMK14TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVH100VC47RMK14TP
Internal Part NumberEIS-MVH100VC47RMK14TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)330 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVH100VC47RMK14TP
Related LinksMVH100VC, MVH100VC47RMK14TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVH100VC47RMK14TP Details Description
Related parts for MVH100VC47RMK14TP
DIODE SCHOTTKY 40V 400MA SOD323 datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO220-3-1 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 25A 63W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf