United Chemi-Con MVK25VC33RMF55TP
MVK25VC33RMF55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVK25VC33RMF55TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
MVK25VC33RMF55TP.pdf
Availability of MVK25VC33RMF55TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVK25VC33RMF55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVK25VC33RMF55TP
Internal Part NumberEIS-MVK25VC33RMF55TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMVK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.036 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVK25VC33RMF55TP
Related LinksMVK25VC3, MVK25VC33RMF55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVK25VC33RMF55TP Details Description
Related parts for MVK25VC33RMF55TP
CONN SPADE 14-16 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS 1MM RT ANG SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 400MW ALF2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 649 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
OPT TXRX 4X10G CWDM DFB CFP SC datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
IC REG SW 24V 28HSOP datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf