United Chemi-Con MVK50VC4R7ME55TP
MVK50VC4R7ME55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVK50VC4R7ME55TP
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVK50VC4R7ME55TP.pdf
Availability of MVK50VC4R7ME55TP
QUANTITY
MVK50VC4R7ME55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVK50VC4R7ME55TP
Internal Part NumberEIS-MVK50VC4R7ME55TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.319 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVK50VC4R7ME55TP
Related LinksMVK50VC4, MVK50VC4R7ME55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVK50VC4R7ME55TP Details Description
Related parts for MVK50VC4R7ME55TP
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP MICA 3PF 0.5PF 1KV 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 340MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf