United Chemi-Con MVK50VCR10MD55TP
MVK50VCR10MD55TP picture photo
Mfg. Part Number
MVK50VCR10MD55TP
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVK50VCR10MD55TP.pdf
Availability of MVK50VCR10MD55TP
QUANTITY
MVK50VCR10MD55TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVK50VCR10MD55TP
Internal Part NumberEIS-MVK50VCR10MD55TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.989 kOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVK50VCR10MD55TP
Related LinksMVK50VCR, MVK50VCR10MD55TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVK50VCR10MD55TP Details Description
Related parts for MVK50VCR10MD55TP
CONN HEADER 52POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HOOF 60 3.3MM datasheet.pdf
HA-VIS ECON 2050BT-A datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf