United Chemi-Con MVKBP50VC1R0MD60TP
MVKBP50VC1R0MD60TP picture photo
Mfg. Part Number
MVKBP50VC1R0MD60TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVKBP50VC1R0MD60TP.pdf
Availability of MVKBP50VC1R0MD60TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVKBP50VC1R0MD60TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVKBP50VC1R0MD60TP
Internal Part NumberEIS-MVKBP50VC1R0MD60TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVK-BP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current5.5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVKBP50VC1R0MD60TP
Related LinksMVKBP50VC, MVKBP50VC1R0MD60TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVKBP50VC1R0MD60TP Details Description
Related parts for MVKBP50VC1R0MD60TP
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.6A 6CLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf