United Chemi-Con MVKBP50VCR33MD60TP
MVKBP50VCR33MD60TP picture photo
Mfg. Part Number
MVKBP50VCR33MD60TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
MVKBP50VCR33MD60TP.pdf
Availability of MVKBP50VCR33MD60TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MVKBP50VCR33MD60TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVKBP50VCR33MD60TP
Internal Part NumberEIS-MVKBP50VCR33MD60TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAlchip™ MVK-BP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current2.8mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVKBP50VCR33MD60TP
Related LinksMVKBP50VC, MVKBP50VCR33MD60TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVKBP50VCR33MD60TP Details Description
Related parts for MVKBP50VCR33MD60TP
IC CTRL NV W/BATT MON 3V 20TSSOP datasheet.pdf
KIT EVAL FOR RF2418 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220AB datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8.64MM datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S PLUG AN WC datasheet.pdf
Precision Low Noise, Low Input Bias Current Operational Amplifiers IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 22PF 500V 5% NP0 1210 datasheet.pdf