United Chemi-Con MVKBP6.3VC47RMF60TP
MVKBP6.3VC47RMF60TP picture photo
Mfg. Part Number
MVKBP6.3VC47RMF60TP
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
MVKBP6.3VC47RMF60TP.pdf
Availability of MVKBP6.3VC47RMF60TP
QUANTITY
MVKBP6.3VC47RMF60TP Order Process
Ship out your order
Specifications of MVKBP6.3VC47RMF60TP
Internal Part NumberEIS-MVKBP6.3VC47RMF60TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current39mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVKBP6.3VC47RMF60TP
Related LinksMVKBP6.3V, MVKBP6.3VC47RMF60TP Datasheet, United Chemi-Con Distributor
MVKBP6.3VC47RMF60TP Details Description
Related parts for MVKBP6.3VC47RMF60TP
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOOK - TRILOGY OF INDUCTORS datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 250V 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 33 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 10K OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CASMP JACK STR X 2 TFLEX 086SC24 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC 10MHZ Z80 KIO 100-LQFP datasheet.pdf