Stackpole Electronics Inc. MVM3JB75K0
MVM3JB75K0 picture photo
Mfg. Part Number
MVM3JB75K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 3W 5% CERAMIC VERT
Datasheet Download
MVM3JB75K0.pdf
Availability of MVM3JB75K0
QUANTITY
MVM3JB75K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MVM3JB75K0
Internal Part NumberEIS-MVM3JB75K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMVM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.492" L x 0.335" W (12.50mm x 8.50mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVM3JB75K0
Related LinksMVM3J, MVM3JB75K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
MVM3JB75K0 Details Description
Related parts for MVM3JB75K0
MODULE POWER ENTRY MED FLANGE 3A datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.7A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf