| Internal Part Number | EIS-MVU14-180DMX-A-BOTTLE | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Barrel, Bullet Connectors | |
| Series | Scotchlok™ | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Male, Pin (Plug) | |
| Diameter - Barrel | 0.180" (4.57mm) | |
| Wire Gauge | 14-16 AWG | |
| Length - Overall | 0.830" (21.08mm) | |
| Length - Barrel | - | |
| Insulation | Non-Mating End Insulated | |
| Termination | Crimp | |
| Features | - | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Tin | |
| Color | Blue | |
| Insulation Diameter | 0.170" (4.32mm) | |